Forumul celiacilor din Romania

Pagina principala  |  Forumuri  |  Inregistrare  |  Topice active  |  Cautare  |  Celiachie.ro

Username:
Password:
Forumul celiacilor din Romania >> Forumuri de baza >> Alimentatia fara gluten >> Cuptoare electrice de paine
Cuptoare electrice de paine
Author Topic
daniel_ceusan

Newbie

Posted: 6/19/2009 1:42:15 AM

Buna,

Ma gandesc sa achizitionez un cuptor electric pentru copt paine... Am vazut ca sunt si cuptoare cu program special pentru paine fara gluten (dar sunt mai scumpe). Intrebarea mea e daca e nevoie de un asemenea program sau se poate folosi si un cuptor care nu are aceasta functie. Ca si ingrediente am cumparat faina Mix B de la Dr. Schar.

Multumesc,
Daniel

thinking

Newbie

Posted: 6/19/2009 6:58:13 AM

Eu am un cuptor ieftin, la oferta, fara program special fara gluten. In cursul fazei de framantare a trebuit sa ajut un pic masina cu o paleta de lemn, aluatul se face botz si se lipeste de paleta de framantat si se nu mai omogenizeaza. Acelasi lucru s-a intamplat si cu MixB si cu premix austriac, Muhlenberger.
Nu am experienta unui cuptor de paine cu program special.

George
Misterull

Forum Regular

Posted: 6/19/2009 1:44:28 PM

Eu am cuptor cu program special de paine fara gluten, dar vreau sa va zic , ca fac paine pe programul unu care este pt paine normala din cauza ca o face mult mai buna.
Pe programul fara gluten dureaza 2 ore, iar pe cel normal dureaza 3 ore, ceea ce inseamna ca lucreaza aluatul mai mult si il coace mai mult.

Multa sanatate !

Misterull
daniel_ceusan

Newbie

Posted: 6/29/2009 3:36:19 PM

Am cumparat pana la urma un Moulinex OW 2000. Tocmai am terminat de facut o paine cu faina Mix B folosind programul pentru paine de baza si cu reteta indicata de Mary intr-un alt topic (http://forum.celiachie.ro/topics.aspx?ID=112) si a iesit excelenta.

Daniel

Misterull

Forum Regular

Posted: 6/30/2009 7:55:46 AM

Supeeeeeeeer

Asta e cel mai bun program.

Pofta buna !

Misterull
stelutademare

Intermediate

Posted: 7/4/2009 12:07:47 PM

Si eu am tot Moulinex si acum folosesc Fibrepan.Este un produs mai nou si mi se pare mie mai bun decat Mix-ul de la Schar.Painea creste mult mai bine si ramane pufoasa chiar si dupa 2 zile.Si este mai ieftin.

Alex26

Beginner

Posted: 7/5/2009 12:30:47 PM

Buna Stelutademare,

Imi poti spune si mie ce reteta folosesti pentru Fibrepan si cat dureaza programul de la Moulinex?

Am folosit si eu Fibrepan la prepararea painii, in mod traditional, dar si la prajituri si mi se pare mult mai buna. Atat prajiturile cat si painea sunt mult mai pufoase.

Stiu ca incepand cu aceasta saptamana, FIBREPAN, va putea fi cumparat din magazinul naturist "Ki-life", aflat in Piata Amzei, Str.Mendeleev nr. 21-25. Acolo mai puteti gasi si alte produse FARA GLUTEN - CEREALE, GRISINE, BRIOSE, BISCUITI.

sandu

Newbie

Posted: 7/8/2009 3:40:47 AM

Draga Stelutademare,

De unde ai cumparat Fibrepan mai ieftin ca vreau si eu. Eu am gasit la pret dublu fata de Mix B de la Schar, care are punga de 1kg.

sandu
stelutademare

Intermediate

Posted: 7/8/2009 12:30:51 PM

Buna Sandu
Sunt din Galati.La Real am gasit un magazin Bio care are produse noi gluten free aduse pe piata de cei de la Maryland.Am cumparat Fibrepan cu 12 lei.
Ia legatura cu d-l Ciril ,parca

Alex26

Beginner

Posted: 7/8/2009 2:19:35 PM

Quote:
Quoted From sandu:

Draga Stelutademare,

De unde ai cumparat Fibrepan mai ieftin ca vreau si eu. Eu am gasit la pret dublu fata de Mix B de la Schar, care are punga de 1kg.

Buna Sandu,

Unde ai gasit Sandu Fibrepan si cu ce pret? Este vorba de Bucuresti?

Cred ca ar fi bine sa ne dai informatia exacta, pentru ca eu stiu ca la Ki-life in Bucuresti, pretul este comparabil cu Schaer Mix B, chiar daca Fibrepan este la 500 g si Mix B la 1kg.

Cred ca si Stelutademare a cumparat Fibrepan 500g cu 12 lei. Deci nu este dublu fata de Schaer, iar calitatea este diferita. Asta spun pentru ca am incercat din ambele tipuri de faina.

sandu

Newbie

Posted: 7/14/2009 6:25:05 AM

Ai dreptate, nu e dublu ca pret ci doar cu 20 % mai scump si l-am gasit doar pe fara-gluten.ro, care au de toate si ii felicit. Asa cum spui si tu calitatea Schaer este superioara. La Ki-life nu am gasit, dar ei mi-au spus ca pretul pe 500g este de aproape 18 RON. De aceea spun ca e aproape dublu fata de Dr Schaer care e 20 RON per Kg ( e-commerce.qlife.ro)

Sanatate,

sandu
Alex26

Beginner

Posted: 7/14/2009 2:26:23 PM

Buna Sandu,

Nu doresc sa intru intr-o polemica cu tine, dar consider ca este bine ca toata lumea sa fie foarte corect informata.

Mai sus am afirmat, ca si "stelutademare" ca produsul FIBREPAN este de calitate superioara fata de Mix B de la Schaer si nu invers. Am incercat ambele produse la pregatirea painii (in mod traditional si in masina de paine, la prajituri si dulciuri si de aceea am putut sa le compar intre ele si totodata si in comparatie cu produsele preparate cu faina de grau.

In ceea ce priveste pretul, iar sunt nevoita sa te contazic, intrucat in magazinul Ki-Life gasesti FIBREPAN la pret 12 RON/500gr - deci nu este aproape dublu.

Nu neaga nimeni meritele firmei Schaer, insa nu cred ca este cazul sa-i dezinformam pe cei interesati, ci sa ne bucuram ca exista varietate de produse. De multe ori s-a spus pe acest forum ca nu monopolul unei firme este dorinta noastra, indiferent cum se numeste ea.

Cod

Beginner

Posted: 7/15/2009 10:49:28 AM

Si eu am folosit FIBREPAN ptr fetita mea cea mica...si DA, painea a iesit mai pufoasa decat produsele SCHAER. Abia astept sa incerc prajitura cui visine cu faina de la FIBREPAN.
Mi se pare foarte bine ca exista diversitate, ca ai de unde alege, spre deosebire de acum cativa ani, cand mancai mamaliga sau orez fiert, daca erai celiac.
In fine, preturile difera, dar e bine ca avem de unde alege, sunt si produse mai ieftine (vezi institutul de Bioresurse alimentare), sunt si mai scumpe...in functie de calitatea produsului finit. Ca parinte insa, prefer sa cumpar ceva bun sau foarte bun (mancabil si aspectuos) pentru copilul meu, chiar daca fac un efort financiar, la un moment dat. Faptul ca am de unde alege si am alternative mi se pare extraordinar. Vreau sa felicit, deci, pe aceasta cale, pe toti cei care s-au straduit si se straduiesc sa aduca diversitatea de produse fara gluten si pe piata noastra. Stiu ca nu este usor, deci cu atat mai laudabil efortul. Sunt un beneficiar al eforturilor lor si, cei mai castigati, in fond, sunt copiii nostri, pentru care merita TOT EFORTUL!

Fetita mea, suspecta de celiachie...la 1 an si 7 luni!

Copyright 2007 AGLUTENA DMG Forums 3.1